تعیین تکلیف نرخ خرید تضمینی گندم

کشاورزان انتظار دارند که با توجه به اهمیت گندم به عنوان یک کالای اساسی، افزایش قیمت اتفاق بیفتد.

اگر چه هنوز تصمیمی در خصوص افزایش قیمت خرید تضمینی گندم گرفته نشده است اما امید است تا دولت در این خصوص تصمیم به افزایش بگیرد.
«قاسم پیشه‌ور» رئیس نظام صنفی کشاورزی در گفت‌وگو با تسنیم، در خصوص تعیین تکلیف نرخ خرید تضمینی گندم برای سال آتی گفت: با عنایت به افزایش هزینه‌های سم و کود و برداشت، کشاورزان انتظار دارند که با توجه به اهمیت گندم به عنوان یک کالای اساسی، افزایش قیمت اتفاق بیفتد.

همچنین با توجه به افزایش هزینه‌هایی که از زمان کاشت تا برداشت گندم رخ داده است، نگرانی ما این است که اگر این افزایش قیمت رخ ندهد، برخی از کشاورزان ما، گندم سبز خودشان را خوراک دام کنند.

وی افزود: ما پیشنهاد کردیم که در این برهه که اکثر واسطه‌های تولیدی گندم، با افزایش قیمت روبرو بوده‌اند، قیمت خرید گندم نیز افزایش پیدا کند. بنابراین انتظار ما این است که در جلسه قیمت‌گذاری که به زودی تشکیل می‌شود، افزایش قیمت گندم رخ بدهد، تا کشاورزانی که برداشت گندم کردند بلافاصله به دولت تحویل دهند. چرا که در سنوات قبل عمدتاً گندمی که به دولت تحویل می‌دادند، شاهد بودیم پول آن را دیر از دولت تحویل می‌گرفتند. بنابراین مصوبه‌ای در حال تدوین است که دولت ظرف ۲۴ ساعت این موضوع را تسویه حساب کند.

رئیس نظام صنفی کشاورزی گفت: هنوز در خصوص قیمت خرید تضمینی تصمیمی گرفته نشده است اما به زودی در کمیسیون در این خصوص تصمیم‌گیری می‌شود. همچنین امیدواریم که قیمت خرید تضمینی گندم افزایش پیدا کند و زودتر ابلاغ شود تا کشاورزان نیز از سردرگمی خارج شوند.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
fa_IRPersian
en_USEnglish fa_IRPersian